Zahraniční zájezdy

Jugendkunstsommer ve Flecken Zechlinu (Německo) 2016

Naši studenti se letos opět zúčastnili Jugendkunstsommer ve Flecken Zechlinu v Braniborsku. Letošní 12. ročník mezinárodního uměleckého léta mládeže Jugendkunstsommer 2016 byl úžasný!!! Přes 80 mladých lidí z Evropy a světa zpracovávali v 8 workshopech téma "Coming home?"- v graffiti workshopu, dřebostavbě, stavbě nábytku, filmovo-fotografickém, divadelním, hudebním, tanečním a akrobatickém. Výsledky své práce předvedli při veřejné prezentaci. Bylo to fantastické!!!! Úžasná atmosféra a skvělí lidé! Příští rok se zase zúčastníme.

12. ročník Mezinárodního uměleckého léta mládeže - Jugendkunstsommer 2016 Flecken-Zechlin
Ve dnech 21. 8. – 26. 8. 2016 se opět konalo ve Flecken Zechlinu v Braniborsku Mezinárodní umělecké léto mládeže „Jugendkunstsommer 2016“, které je určeno pro mladé lidi ve věku 16 - 26 let.  Letos ho navštívilo již pošesté 10 studentů VOŠ a SOŠ Březnice a toto umělecké léto bylo opravdu mezinárodní – zúčastnilo ho 90 mladých lidí z celkem 13 národů z Evropy a světa.  Hlavním mottem letošního uměleckého léta bylo téma „Coming home?“, které zpracovávali mladí lidé v celkem 8 workshopech – graffiti, dřevostavba, stavba nábytku, filmovém - fotografickém, divadelním, hudebním, tanečním a akrobatickém.

Tak mezinárodní jako letos ve Flecken Zechlinu umělecké léto snad ještě nikdy nebylo. V různých workshopech se mladí lidé pokoušeli vypořádat se s otázkou, co znamená pojem domov. Mohli jste zde slyšet němčinu, ruštinu, polštinu, angličtinu, češtinu, ale i jiné jazyky exotických zemí jako je Afgánistán, Sýrie, Somálsko, Eritrea, Bangladéš, Guinea a dalších. V letošním roce však převládala němčina jako hlavní dorozumívací jazyk a účastníci z východní Evropy měli většinou k dispozici někoho, kdo mluví rusky a mohl překládat.
Zpočátku převládal ostych a v některých workshopech se vyskytly dorozumívací potíže. Umělečtí vedoucí si však rychle poradili a svým úžasným přístupem dokázali nadchnout své svěřence a zapojit je do společné práce. A tak se jim během pouhých 3 dnů podařilo vytvořit díla, nad kterými pak všichni ostatní i hosté, kteří se přišli podívat na veřejnou prezentaci, doslova žasli. A co vytvořili mladí ve workhopech? V graffiti workshopu malovali na přírodní materiály, jako je kámen a dřevo a také vyzdobili jednu stěnu vzdělávacího střediska. V dřevostavbě vybudovali malé pódium s posezením a zábradlím, ve stavbě nábytku postavili několik pohodlných křesel a pohovek z dřevěných palet, které budou sloužit pro venkovní posezení u krbu. V divadelním workshopu nacvičili několik velice vtipných scének i s taneční choregrafií, ve fotografickém nafotili fotografie z průběhu uměleckého léta a ve filmovém natočili vtipný dokument o Jugendkunstsommer 2016.  V akrobatickém workshopu pak nacvičili úžasné přemety a sestavy podobné pyramidám, v tanečním předvedli několik národních lidových tanců a v hudebním nacvičili 6 skladeb doprovázených krásným zpěvem dvou zpěvaček. Vystoupení všech workshopů na veřejné prezentaci mělo nebývalý úspěch. 

Pro mladé lidi představovalo letošní umělecké léto ve Flecken Zechlinu nezapomenutelný zážitek. Navázali zde nová přátelství, překonali ostych z cizího prostředí a získali větší jistotu v komunikaci v cizím jazyce. Byli nadšeni jak z přístupu všech vedoucích pracovníků, tak i z výsledků své práce. Naši studenti si slíbili, že v příštím roce určitě opět do Německa pojedou.

Fořtová Alice

A jaké byly reakce našich studentů? Zde si jich přečtěte alespoň pár:
Aneta Červená, studentka 1. ročníku 
„21. srpna jsem odjela s budoucími i studujícími žáky Střední odborné školy v Březnici do Německa do Flecken Zechlinu. Po příjezdu jsme se ubytovali, prohlédli a vybrali jsme si workshopy. Následující dny jsme trávili hodně času ve svých workshopech, pracujíc na našich vystoupeních a mluvením jinými jazyky. Za sebe mohu říci, že to bylo báječné. S vystoupením si dal každý mnoho práce a stálo to za to. Poslední večer jsme si užili, grilovalo a tancovalo se. 
  Je to úžasná příležitost mluvit cizím jazykem, potkat nové přátele a podívat se do jiné země. Všichni byli doopravdy velice vstřícní, chápaví a pomáhali si navzájem. Velice se těším na příští rok, až se tam vrátím.“ 
                                                                                                                            
Veronika Růzhová, studentka 1. ročníku

„Dalo mi to hodně zkušeností. Bylo skvělé mluvit celý týden anglicky, nebo se alespoň o to snažit. A nejlepší na tom bylo, že jsem se seznámila s novými lidmi, kteří byli strašně fajn. Moc se mi tam líbilo a už se zase těším na příští rok.“

Lucie Sedláčková, studentka 3. ročníku
„I když jsem byla usmlouvána, abych jela do Německa, tak jsem opravdu nakonec ráda. Mohla jsem si vyzkoušet, jaké je to věnovat se sportu, který obdivuji. Což byla zrovna akrobatika. Jelikož nejsem zrovna moc sportovní typ a myslela jsem, že mi to nepůjde a bude to v mém podání katastrofální, tak naopak to bylo dobré a pomohl mi v tom kolektiv, který jsme tam měli. Pobyt v Německu byl tedy krásný, doufám jen, že se ho zúčastním i příští rok, kdy si budu moci procvičit více angličtinu a poznám nové úžasné a energické lidi, kteří umí skvěle dělat týmovou práci.“

05. 09. 2016    10:34
Sledujte nás na facebooku
Sledujte nás: