Exkurze, praxe

„ Agráči“ navštívili ekofarmu u Velíků v Čížkově

Práce je jim koníčkem.

„ Agráči“ z VOŠ a SOŠ Březnice navštívili ekofarmu u Velíků v Čížkově

Dnešní exkurze (pozn. 14. 3. 2022) mi přišla velmi zajímavá a příjemná zároveň.

Pan Velík a jeho žena působili hned od začátku sympaticky a pohodově. Byli jsme provedeni po celém jejich hospodářství, takže jsme viděli různé druhy koz, ovcí, krav, koně a také psy, kteří pomáhají hlídat stádo ovcí, když s nimi pan Velík vyrazí na pochod po okolí, který, jak říkal, trvá 4 dny.

Ovce zde mají využití hlavně na mléko, maso a na spásání travních porostů. Na vlnu však nikoli kvůli nízké kvalitě vlny zde chovaných plemen. Avšak dozvěděli jsme se, že i ta má svůj potenciál. Vyrábí se z ní granule/pelety, které při sázení společně se zeminou navrstvíte ke kořenům. A proč vlastně? Ta aby v suchých obdobích držely vodu a rostliny nestrádaly. Navíc obsahují minerální látky a naopak neobsahují zbytečnou chemii.

Z ovčího a kravského mléka se zde vyrábí sýry, takže jsme měli i možnost vidět, kde se to dělá, a také (stručně), jakým způsobem, což mně osobně přišlo velmi zajímavé, jelikož jsem velkým milovníkem sýrů. Také jsme se dozvěděli, že mají v plánu i výrobu vlastního jogurtu. Ale to je prý ještě ve fázi "vývoje", protože něco vyrábět, není jen tak. Ať už prakticky, nebo  „papírově“. Produkce na maso je pouze ve formě chovu ovcí, to znamená, že nemají vlastní bourárnu, jelikož jde o velmi nákladnou věc.Také jsme měli možnost vidět i pár včelích úlů.  Těch zajímavých informací, co jsem slyšel a mohl bych o nich něco napsat, je fakt spousta. Ale snažil jsem se vybrat pouze to, co mi přišlo nejpodstatnější.

Celkově exkurzi hodnotím velmi pozitivně, protože mi to přišlo opravdu zajímavé.

 

Jiří Šach 4. AS obor agropodnikání

18. 03. 2022    13:31
Sledujte nás na Facebooku. Sledujte nás na Instagramu.
Sledujte nás: