Exkurze, praxe

NÁVŠTĚVA OVČÍ FARMY – ČÍŽKOV

Čest farmářskému řemeslu ...

 

NÁVŠTĚVA OVČÍ FARMY – ČÍŽKOV

Farma v Čížkově se specializuje na chov ovcí a koz a disponuje vlastní sýrárnou. Rodina má kolem 60 hektarů půdy a 4 krávy plemena Jersey, od kterých zpracovávají mléko právě v sýrárně. Mimo mléka kravského zpracovávají rovněž mléko od koz a ovcí, které jsou určené pouze na mléčnou produkci. Farmáři každý rok na jaře vyhánějí své 300hlavé stádo ovcí ven ze salaše, kde spásají těžko přístupný terén. Cesta trvá 4 dny  a při této velmi náročné práci jim pochopitelně pomáhají 3 pastevečtí psi – border kolie.

Tržní mechanismus farmy se točí hlavně na prodeji vlastních sýrů, jehňat a kůzlat na maso. To pro mě bylo velmi zajímavé a přínosné z hlediska informací o zemědělství, jelikož jsem si nedokázal představit, že by farmu mohly uživit jen ovce (a to i přes to, že jich je 300), kozy a vlastní produkce sýrů. Je ale skvělé vidět, že někdo chce a s radostí drží farmářské řemeslo, kterému dělá čest.

S dnešní návštěvou farmy jsem velmi spokojený, moc se mi jejich prostředí a zázemí líbilo. Dozvěděl jsem se spoustu nových a zajímavých informací a obohatil svoje zkušenosti o další odvětví zemědělské produkce. I když rodinu velmi obdivuji, já sám se raději dál budu ubírat směrem k masnému skotu a rostlinné výrobě. A pár ovcí si nechám pouze na louky se špatnou přístupností a svažitým terénem.

 Matěj Merhout, 3. AV

 

18. 03. 2022    12:46
Sledujte nás na Facebooku. Sledujte nás na Instagramu.
Sledujte nás: