Soutěže

Literární soutěž Hledání domova

V rámci akce Jeden svět na školách byla vyhlášena literární soutěž na téma Hledání domova. Z našich studentů se jí zúčastnil Dominik Kuznik. Jeho práci si můžete přečíst níže.

Hledání domova

Domov je místo, kde jsem vyrostl. Kde jsem si hrál, smál se, ale i brečel a strádal. Je to místo, kde jsem vyrostl a stal se sebevědomým. Je to místo, kde jsem si utvářel budoucnost a učil se z minulosti.

Věřím, že domov je více než jen čtyři zdi a střecha nad hlavou. Domov je ono prostředí. Pocit, který mne utěší pokaždé, když vejdu jeho dveřmi. Jsou to lidé, kteří čekají, dokud se nevrátím. Pes, který je štěstím bez sebe, že mne vidí. Můj domov pokračuje mnohem dále. Přes zdi a okna až po byt mého dědy a hranice rodného města.

Věřím, že domov je místo, kde se jednotlivci stávají sami sebou. Poznávají potoky, říčky a zákoutí ulic tak, jako poznávají zákoutí vlastní duše. Obchody, hospůdky a restaurace žijí svým vlastním životem. A pokud jsem jejich součástí, připadám si... Připadám si neviditelný vůči svému okolí. V tom okamžiku, kdy vše plyne vlastním proudem, v tom okamžiku, kdy jsem sám sebou, se cítím býti doma.

Domov je tvořen ze zkušeností. Z momentů mého života, které mi pomohly a učily mne. Z tohoto důvod jsou mým domovem i lidé. Lidé, kteří mne právě učili, jak býti dobrým člověkem. Nemyslím tím jen rodinu. Nýbrž přátele, kteří mi na základní škole vtloukali do hlavy, jak špatné je lhát a jak moc to ostatním ublíží. Nepřátelé, kteří mi ukázali, že respekt si zaslouží každý a že celá řada lidí je lepší než jejich pověst. Všichni tito lidé, kteří mi dali zkušenosti do života, jsou mým domovem.

Nehledě na to, kam se v budoucnu vydám, mým domovem bude stále Dobříš. Jeho krajina, lidi, kteří zde žijí a kteří mne povzbuzovali i kárali, aby mne jakýmsi způsobem vychovali. Nejdůležitější je ono vědění, že se sem mohu kdykoli vrátit. „Přeci jen, domov je tam, kde je vaše srdce." A mé srdce patří našemu městu.

Pro všechny, kteří si myslí, že svůj domov ztratili.

Běžte, naléhám, běžte. Běžte za lidmi, které máte rádi a kteří jsou pro vás vším. Cestou se rozhlížejte. Pokud tak uděláte, spatříte známé ulice, po kterých jste se již procházeli, potoky, které jste již viděli plynout, nebo paloučky, na kterých jste jako mladší odpočívali. Pokud vám to vše cestou přijde povědomé, věřte, že jste již svůj domov nalezli a nyní se blížíte do jeho srdce. Za vaší rodinou a blízkými.

autor: Dominik Kuznik, 4. AV

 

 

21. 09. 2016    20:34
Sledujte nás na Facebooku. Sledujte nás na Instagramu.
Sledujte nás: