Besedy, přednášky, semináře

Shakespeare na VOŠ a SOŠ Březnice

pozn. autora: Účelem textu není nikoho urazit!

 

V pondělí 16. prosince jsme byli svědky něčeho nevídaného! Ano, paní učitelka Hrušková si vzala na hodinu „volno“ a nechala za sebe učit někoho jiného, konkrétně dva sympatické pány z Divadélka pro školy (tak se opravdu jmenují, klidně si to vygooglete). Tento herecký soubor, čítající pouhých 5 herců, odehrál za svých 13 let existence již přes 10000 výchovných představení, což z něj dělá jeden z nejvytíženějších souborů v České republice. Všechny jejich hry jsou v souladu s učebními osnovami a jsou připravovány ve spolupráci s Vysokou školou pedagogickou v Hradci Králové, takže očividně vědí, o čem mluví.

Představení bylo odehráno moderním a vtipným stylem. Po úvodu, popisujícím Williamův život, se začalo ukázkou z historické hry Richard III., konkrétně rozhovorem dvou vrahů, majících za úkol odstranit následníka trůnu. Takové divadelní vystoupení se však neobejde bez velice ochotných, nedobrovolných dobrovolníků z publika. Při první ukázce to začalo nevinně, jenom promluvením k nim tak, aby se po nich ohlédla celá škola. Během ukázky druhé se už trochu přitvrdilo, došlo totiž na vyznání lásky některým studentkám, neboť šlo o komedii Marná lásky snaha, kde si španělský šermíř Don Adriano de Armando pokouší namluvit Žakanetu. Těžko říct, zda byla lásky snaha marná, třeba se tam rozdala nějaká telefonní čísla, kdo ví? Třetí, vrcholné vystoupení, bylo z tragické hry Romeo a Julie, kde bylo zapotřebí dobrovolníka do role otce Vavřince a do role stromu při klasické balkónové scéně. Řeknu vám, škoda že už skončily nominace na Oscara, protože tohle ztvárnění stromu by jistě vyhrálo nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Na závěr už snad jen dodat, jestli vystoupení stálo za to a jestli bylo výukově dostačující. No vzhledem k tomu, že bych rád odmaturoval, musím konstatovat, že klasická hodiny literatury je mnohem efektivnější. Nicméně divadelní představení bylo zajímavým zpestřením a doplněním výuky v předvánočním čase.

 

David Vrbský, 3.AS

19. 12. 2019    13:41
Sledujte nás na Facebooku. Sledujte nás na Instagramu.
Sledujte nás: