Besedy, přednášky, semináře

Živočišná produkce nově a zajímavě

Dne 11. dubna 2024 jsme měli přednášku zaměřenou na živočišnou produkci, kterou nám prezentovala zootechnička Bc. Tereza Bláhová z podniku ZEAS Puclice a.s., patřící pod Primagru.

   Družstvo hospodaří na 4000 ha orné půdy a TTP, chová zhruba 1000 krav mléčného plemene. Podnik má uzavřený okruh stáda a denně zajišťuje produkci kolem 40000 litrů mléka. Dojí zde třikrát denně, což je možné jen díky kruhové dojírně, která je schopná krávu podojit i s prostoji zhruba za osm až dvanáct minut. Vydojené mléko dodávají do mlékárny Pragolaktos.

   Kravín má kapacitu 904 lehacích boxů pro dojné krávy, které jsou nastýlané separátem, a celková kapacita je až 1020 kusů. Měsíčně zde dochází i k 90 porodům a pro větší porodnost jaloviček využívají metodu sexovaných spermií. 

   Dozvěděli jsme se podrobně i o práci, kterou Tereza musí každý den vykonávat. I když pracuje se zvířaty, její práce úzce souvisí s rostlinnou produkcí. V družstvu si dělají vlastní krmnou dávku, a proto je velmi důležitá kvalita dodávaných produktů rostlinné produkce. 

   Přednáška byla zpestřena i interakcí s námi se studenty a dozvěděli jsme se velmi zajímavé informace o vedení tohoto velkého podniku. 

 

Vladimír Frýdl, 4. ročník oboru Agropodnikání, VOŠ a SOŠ Březnice

17. 04. 2024    13:20
Sledujte nás na Facebooku. Sledujte nás na Instagramu.
Sledujte nás: