Soutěže

VÝSTAVA VZDĚLÁNÍ A ŘEMESLO

Úspěch VOŠ a SOŠ Březnice na výstavě Vzdělání a řemeslo v Českých Budějovicích.

Jak se v Českých Budějovicích prezentoval obor agropodnikání?

Dne 25. 11. 2016 jsme se zúčastnili dvou soutěží v rámci výstavy Vzdělání a řemeslo - zemědělské olympiády a jízdy zručnosti.  V Českých Budějovicích jsme byli v 8:00. Soutěž byla součástí výstavy Vzdělání a řemeslo na českobudějovickém výstavišti. Začátek našich soutěží byl až v 9:30, a proto jsme se společně šli podívat na již zmiňovanou výstavu. Před začátkem zemědělské olympiády jsme se shromáždili v pavilonu, kde jsme během tří hodin měli projít několika stanovišti. Začínali jsme písemným testem ze všeobecných znalostí. Další částí soutěže byly poznávací dovednosti. Poznávali jsme semena, plodiny, krmiva a plemena hospodářských zvířat. Následovala praktická zkouška, při které se skládala anglická uzdečka na čas, dojilo se na umělém vemeni. Někteří z nás dojili tak urputně, že byla voda všude kolem, jen ne v kbelíku.  Největší zábavou byl slalom s kolečkem plným sena. Zde se projevila zručnost a rychlost každého z nás. Na závěr jsme měli odhadnout hmotnost řepy a živého králíka, což byl pro některé soutěžící nelehký úkol.

V ten samý čas probíhala jízda zručnosti traktorem s vlekem. Byla připravena dráha, která se skládala z pravoúhlé zatáčky, slalomu, couvání do garáže, projetí osmičky a zajetí k rampě. Nešlo jen o nejrychlejší čas, ale především o přesnost a bezchybnost jízdy. Za každou chybu byly udělovány trestné body.

V odpoledních hodinách proběhlo vyhlášení výsledků z obou soutěží. V zemědělské olympiádě se umístila Hedvika Tuháčková na velmi pěkném druhém místě, David Sýkora na místě jedenáctém z celkového počtu dvaceti tří účastníků. V jízdě zručnosti se Dominik Kott umístil na čtrnáctém místě z dvaceti sedmi soutěžících.

                                                                                                                  Hedvika Tuháčková a Dominik Kott (4. AV)

Obor výpočetní techniky také nezůstal pozadu…

Do Budějovic jsme dorazili asi v půl desáté, a tak byl dostatek času na prohlídku celého areálu. Nás ale nejvíce zajímal pavilon T1, kde probíhala Celostátní soutěž v oboru automatizační techniky - Robotické stavebnice LEGO MINDSTORMS. Když dorazili i ostatní soupeři, začalo zahájení. Na podiu, jež měli na starosti studenti z oborů zabývajících se multimédii, proběhlo uvítání ve formě modelingu. Modelky a modelové byli taktéž studenti. Když přehlídka skončila, byli jsme vyzváni na totéž podium, kde nám moderátor rozdal lístky. Za nějaký moment pořadatelé rozřadili týmy do tzv. pavouka.

     Můj kolega Pepa Bouše měl štěstí, protože si vylosoval hned postupové místo, tudíž se vyhnul prvnímu rozřazování. Když přišla řada na mě, obával jsem se, že můj soupeř má lepšího robota. Dráha totiž byla z kuželů, které začínaly s rozmezím okolo 30cm, do půlky řady ze zužovaly a potom zase rozšiřovaly na počátečních 30cm. První jízdu jsem vybojoval, další vyhrál soupeř a při třetí jízdě se protivníkovi převrátil robot. Hurá, první vítězství bylo doma! Následovala Pepova jízda, ale ten prohrál. Poté co dojezdily další týmy, nastala opět má jízda. Tentokrát mi byl přiřazen relativně silný protivník. Jeho robot byl úzký, měl sofistikované řízení a navzdory mé vynaložené snaze byla výhra v nedohlednu. Vždy se mu podařilo o pár sekund zvítězit. Nakonec jsem skončil na 6. místě.

     Jelikož toto byla naše první soutěž s roboty, nebyli jsme tak zkušení. Nyní už víme, jak na sobě zapracovat, a příště nás snad nemine medailová pozice.

Petr Veselý (4. AV)

13. 12. 2016    15:52
Sledujte nás na facebooku
Sledujte nás: