Zahraniční zájezdy

Hamburk - brána do světa

V rámci projektu Zlepšujeme komunikaci se Mgr. Klára Zobalová zúčastnila jazykového kurzu němčiny v Hamburku.

Hamburk - „Brána do světa“

 

Vyšší odborná škola a Střední odborná škola Březnice uspěla ve výběrovém řízení MŠMT, „ Výzva 56“, v projektu s názvem „Zlepšujeme komunikaci“. Účelem projektu je zlepšení komunikačních dovedností učitelů cizích jazyků.

Německý jazyk se vyučuje na Vyšší odborné škole na pokročilé a odborné úrovní s terminologií ze sociální oblasti, a proto je pro vedení výuky velmi přínosné strávit minimálně 2 týdny v cizojazyčném prostředí. Pro prohloubení svých komunikačních dovedností jsem si zvolila německý institut pro jazyky DID- deutsch Institut v Hamburku. Jazykový kurz byl rozvržen do 14 denní výuky, která začala 2. 8. 2015 a byla ukončena 15. 8. 2015 získáním certifikátu o dosažené jazykové úrovni.

„Šprechtění“ mi začalo ihned po vystoupení z letadla, neboť jak praví klasik, život je nejlepší škola na světě. Plakáty, nápisy, rozhovory cizinců se zdály být na první pohled cizí, ale přesto trochu známé. Hostitelská rodina mi poskytla velmi přátelské zázemí v malém rodinném domku se zahradou a ve všech přáních mi vyšla vstříc. Škola se nacházela v centru města, nedaleko metra, což jsem uvítala, protože cesta z rodiny mi trvala 45 minut s přestupem. Kurz byl zahájen rozřazovacím testem a ústním pohovorem. Vyučování začínalo každý den v 9 hodin a končilo v 14:30 a bylo členěno do celků podle náročnosti- standardní, intenzivní a prémiový.

V odpoledních hodinách jsem využila nejen volnočasových aktivit nabízené školou (návštěva rádia v přímém přenosu nebo návštěva Hamburského muzea), ale i toulkami po městě a k němu náležejícímu světoznámému přístavu, který nabízel turistům velkolepou podívanou na obrovské doky, kotvící lodě a přepravní loďky, kterými se turisté přepravovali z jednoho břehu na druhý. K důležitým zajímavým místům patří zelený městský park Planten un Blomen, s největší japonskou zahradou v Evropě, jezero Alster v srdci města, kostel sv. Nikolae  jako dominanta města, stoletý sklad exotického zboží nazývaný Speicherstadt, plavební kanály a malebné štíty mohutných budov z červených cihel. Hamburk žije, nejen v přístavu, ale především proslulé čtvrti St. Pauli. Zde se míchají různé druhy umění a zábavy. Využila jsem každé chvilky zde v severním Německu a se skupinou ostatních studentů ze školy jsme naplánovali expedici na jeden z Fríských ostrovů, ostrov Sylt- jeho čistá příroda, svěží vítr a sněhobílé pláže s malými modrobílými plážovými koši vlijí člověku do žil novou energii.  Za historii jsem se vydala jihozápadně od Hamburku do Brém. Malebné staré náměstíčko, socha rytíře Rolanda a brémských muzikantů z pohádky bratří Grimmů jsou nezapomenutelné.

Náplň kurzu mi rozšířila slovní zásobu, rozšířila obzory o problematice v dění ve světě a především seznámit se se studenty z Číny, Japonska, Itálie, Švýcarska- z francouzského kantony, ze Španělska a také Ruska, kteří milují němčinu a věnují se jí nejen jako svému koníčku, ale vidí v ní i velké výhody jazyka jedné z neprosperujících zemí Evropské Unie.

                                                                                                                                             Mgr. Klára Zobalová

                                                                                                                                                             Soš a Voš Březnice

 

23. 11. 2015    18:51
Sledujte nás na Facebooku. Sledujte nás na Instagramu.
Sledujte nás: